Jak jsem začala moderovat v radiu.

31. března 2018 v 17:36 | neverbealone
Věřím, že každý z nás má v sobě touhu si něco jednou v životě zkusit. Já byla vždycky strašně ukecená a vždycky to všem lezlo strašně na nervy. Možná proto mi moje maminka od mala říkala, že doufá, že se budu jednou živit tak, že budu v práci neustále muset mluvit, abych pak až přijdu domů, byla ráda, že už můžu mlčet. Asi proto jsem si vždycky chtěla zkusit moderovat v radiu. Aby ta moje ukecanost byla třeba i k něčemu využita.


U nás na vejšce máme největší studentské radio (údajně) ve střední Evropě. To zní docela cool, ne? Taky jsem si říkala. Poprvé jsem v jeho studiu byla ve třeťáku na střední, kdy jsem se na svojí vysněnou vejšku jela podívat na den otevřených dveří. Potkala jsem tam tehdy hrozně super týpka, který mi řekl, že studentské radio je něco, co musím rozhodně zkusit. Zeptal se mě, jestli bych si to chtěla zkusit hned a já samozřejmě (jako vždycky na většinu šílených věcí), řekla, že jo. A tak mě nějaké slečny, co zrovna vysílali (živě!) vzaly do vysílání na rozhovor ještě s jednou slečnou. Ptaly se nás odkud jsme přijely, co bychom tady chtěly studovat a jak se nám na škole líbí. Musím říct, že jsem tehdy byla docela vyklepaná, ale byl to zážitek, který jsem ještě několik dní poté vyprávěla snad všem známým. Říkala jsem si, že pokud se na tu školu dostanu, tak rozhodně chci být členem tohoto radia.

Na školu jsem se kupodivu dostala, ale jak bývá zvykem, plány se vcelku změnily. První semestr jsem si chtěla nechat takový volnější a nehrnout se příliš do mimoškolních aktivit. Přece jenom první semestr, nevíte, co vás vlastně čeká. V druhém semestru jsem si ale řekla, že už něco zkusit musím. Neměla jsem v Brně skoro žádné kamarády a nechtěla jsem vejšku jenom tak "přečkat" a jezdit každý víkend raději domů za těmi svými starými kamarády. Bylo na čase zkusit něco nového. Samozřejmě jsem si vzpomněla na radio a poslala tam přihlášku jenže problém byl v tom, že konkurzy se konaly v době, kdy jsem byla mimo Brno a na náhradním termínu už jsme se zkrátka nedomluvili. A tak jsem zkusila něco jiného a přihlásila se do největšího spolku na Masárně a to do Masarykovy studentské unie, což bylo asi dosavadní nejlepší rozhodnutí na vejšce, jelikož díky téhle komunitě jsem skutečně začala studovat naplno a užívat si života na vejšce. Ale o tom až v nějakém dalším článku. Na radio jsem tedy zapomněla a byla spokojená ve svém stávajícím spolku celé následující dva semestry.

Jenže. Před čtvrtým semestrem jsem si začala uvědomovat, že se mi blíží praxe, kterou musím v rámci studia žurnalistiky absolvovat buď v nějakém tištěném, online mediu a nebo radiu či televizi. Že mě psaná žurnalistika nebaví, jsem věděla už asi od druhého semestru a tak jsem si říkala, že zkusím něco z těch zbývajících dvou. Televize mě bavila, ale říkala jsem si, že nevím, jestli je to úplně pro mě a tak jsem zkusila radio. Přihlásila jsem se do školního povinného kurzu Stisk, kde máme právě online, radiovou a televizní sekci. Říkala jsem si, že to zkusím a třeba mě to chytne a bude bavit. No, jestli by se dalo říct, že mě to úplně baví, asi ne, jelikož prostě zpravodajství není nic pro mě, ale celkově radio jako takové mě baví. A protože zkušenosti jsou především to, na co všichni všude koukají a požadují, vzpomněla jsem si na to naše studentské radio. Taky jsem potkala znovu toho týpka, co jsem potkala tehdy, který je shodou náhod i šéfem celého toho radia a ten mi říkal, že to určitě mám zkusit. A tak jsem se odhodlala, poslala znovu přihlášku a šla na konkurz. Ten probíhal docela v klidu a kupodivu mě vzali. Jenže nastalo spoustu dalších ale. O čem budu vlastně vysílat? Jak mám sakra jako neskušená zvládnout zabavit publikum na dvě hodiny sama? A kde najdu parťáka? Jedno bylo jistý, sama jsem vysílat nechtěla. A nikomu z mých kamarádů se do toho nechtělo. Tudíž jsem zkusila oslovit jednu holčinu, která se také do radia dostala nově a měla začít vysílat ve stejné rubrice jako já, tedy v Odposlechu, což je pořad, který je vysílán každé dopoledne během týdne a pokaždé ho na dvě hodiny moderuje někdo jiný. S holčinou jsme si daly sraz a zjistily, že jsme každá úplně jiná a každá máme úplně jinou představu o vysílacím konceptu. Nakonec jsme se ale rozhodly, že to právě může být super a že to dáme dohromady. A tak to vznikl Odposlech s Luci a Oli.

Vymyslely jsme koncept, udělala jsem grafiku, založila jsem fanpage na facebooku a mixcloud účet, kam ukládáme záznamy a vše bylo ready na první vysílání. Popravdě jsem z něho měla vážně vítr. Při prvním živém vstupu jsem se klepala jako ratlík a potila se snad na všech dostupných místech. Zlatý radio, kde lidi jenom slyší váš hlas a nikdo vás u toho nevidí. Začátky byly rozpačité, ale po třetím vstupu už jsme se vcelku uklidnily a zjistily aspoň trochu, jak na to. Tak nějak se zavedlo, že já jsem ta, která sedí u techniky a řídí, kdy se stáhne hudba, zapnou mikrofony a jak co bude hlasité. S mixákem jakž takž umím z práce, takže to pro mě není zase taková španělská vesnice, ale chvilku samozřejmě trvalo než jsem si zvykla na soustředění se na mluvení a ještě ovládání tohohle všeho. Naše první vysílání živě poslouchaly pravděpodobně tak akorát naše maminky, ale to nevadí. My na sebe byly ohromně pyšné, protože jsme to zvládly vcelku na úrovni a obě nás to moc bavilo. Ostatně jako všechna další vysílání, momentálně máme za sebou čtyři díly a je to totální paráda. Baví mě to jako dlouho nic a skutečně mám pocit, že se díky tomu dostávám do branže, ve které bych jednou možná chtěla i pracovat. Získávám zkušenosti a snažím se zlepšovat. A navíc to podle odezvy lidi i fakt baví, což je mega super!

A o čem vlastně vysíláme?? Luci je vášnivá dýmkařka a milovník čajoven a dýmkových klubů, tudíž jsme se rozhodly každý týden navštívit jeden podnik tohoto druhu v Brně a mírně v pozitivním slova smyslu ho zrecenzovat a představit našim posluchačům. Já zase chtěla studentům a ostatním představit různé možnosti brigád, které se v Brně dají při studiu dělat a tak si na každý týden nějakou brigádu připravíme a buďto navzájem spolu nebo se zajímavými hosty přímo z branže tyto brigády probereme a představíme. Pravidelně také zveme na různé akce v Brně a okolí, které nás zaujaly a které jsou něčím zajímavé. Kromě toho jsou součástí našeho vysílání také klasické zprávy, ve kterých si alespoň můžeme zkusit práci zpravodajů a to, že to není úplná sranda.

Pokud vás můj příběh, jak jsem začala moderovat v radiu zaujal, nebo třeba to, o čem vysíláme, tak si určitě poslechněte záznamy z našich živých vysílání, které najdete na našem mixcloud a dejte like na naší fanpage, abyste se včas dozvěděli, o čem naše příští vysílání bude. No a pokud máte ve čtvrtek od 10:00 do 11:30 čas a možnost, tak si nás nalaďte v živém vysílání přímo na Radiu R. Budeme se na vás těšit a na slyšenou!

 


Komentáře

1 Hemitson. | Web | 1. dubna 2018 v 12:12 | Reagovat

Tak tohle zní parádně. Rozhodně se kouknu na FB. Škoda, že ve škole tu možnost poslouchat vás živě nemám, ale ještěže existují záznamy.
Každopádně budu moc držet palce ať se vám nadále daří! Cesta bude asi ještě dlouhá, ale vypadá to tak, že tě to baví a jde ti to, což je super! ❤️✊️

2 Sandra | Web | 1. dubna 2018 v 21:48 | Reagovat

tak toto je pecka! držím palce, nech sa vám aj ďalej darí a dúfam, že to na tvoju ukecanosť pomáha:D:)

3 Markét.:) | E-mail | Web | 2. dubna 2018 v 12:04 | Reagovat

Hezky, držím palce. :)

4 V3ronika♥ | Web | 3. dubna 2018 v 20:10 | Reagovat

páni, to je super! jen se tam drž holka :)

5 Mushroom | Web | 7. dubna 2018 v 17:04 | Reagovat

Panebože to zní skvěle! :) Moderovat v rádiu by se mi (asi) taky líbilo. I když já mám radši psanou podobu a ač mluvím hodně a nahlas, většinou to nedává úplně smysl, takže bych taknějak neříkala nic moc přínosného.

6 nika | Web | 11. dubna 2018 v 19:16 | Reagovat

Ty krásoo, tak to zní fakt zatraceně dobře. Musí to být úplně super pocit, když se to všechno povede. Lajk jsem dala a tiše závidím, hehe. Hlavně, ať ti to vydrží a i nadále tě to baví! :)

7 Lux | Web | 17. dubna 2018 v 21:12 | Reagovat

Skvělý! Palce nahoru, že jsi do toho nakonec šla! Neznám nikoho, kdo by moderoval v rádiu, takže máš i originální mimoškolní aktivitu. Poslechnu si Vás, holky ;)

8 Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 16. srpna 2018 v 20:52 | Reagovat

Právě teď poslouchám poslední díl Odposlechu a je to dobrý. Asi je hloupý takhle to soudit, když jsem neslyšela ten první díl, ale je znát, že jste se docela rozmluvily.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama