Jak studium na vejšce neznamená jenom získat titul.

29. května 2018 v 9:34 | neverbealone
Ať už na vejšce jste nebo vás to teprve čeká nebo už jste na ní byli, to je fuk. Tentokrát jsem se rozhodla zaměřit se na moje první dva roky na vysoké a na to, co je během nich z mého pohledu to důležité a skvělé. A i přesto že to většina z nás studuje nebo bude studovat hlavně kvůli tomu výslednému titulu, fakt to není jenom o tom.
quotes, words, and comfortable image


Vysoká škola - tohle slovní spojení pro mě vždycky byl totální strašák, jelikož to mělo rozhodovat o mé budoucnosti. Když po těch x letech na základce a střední už fakt došlo na rozhodování se, na který z těch miliardy dostupných oborů na různých fakultách, univerzitách a v různých městech půjdu, přišlo mi to jako strašné střílení do větru. Jak se člověk má prostě jen tak zčista jasna rozhodnout, co vlastně bude celý život dělat? Ale nebojte. Ono to ani zdaleka není takhle. Klidně si můžete myslet, že vás něco baví a pak při studiu na vysoké zjistíte, že je to vlastně něco úplně jiného než jste si představovali. To byl (a je) i můj případ. :D Je hned několik možností, jak to vyřešit. Změnit po roce obor, vykašlat se na to úplně a nebo to nějak překousnout a prostě to dodělat. Já si vybrala tu třetí možnost. Ti šťastnější z nás se při výběru oboru trefili a fakt studují něco, co je baví, co jim jde a co chtějí v budoucnu dělat. Jakmile získáme ten titul, tak jsou zase dvě možnosti. Uchytíme se v oboru, který jsme vystudovali a nebo jsme rádi, že se ho zbavíme a půjdeme dělat něco úplně jiného, protože pokud nestudujete medicínu nebo práva či nějakou jinou přírodovědnou vědu, tak je vlastně úplně jedno co budete dělat. Nikde není dáno, že s titulem z politologie nebo sociologie z vás nemůže být vyborný markeťák. Protože z mého pohledu za ty dva roky to není vůbec o tom, z čeho ten titul máte nebo jaký obor jste vlastně vystudovali, ale je to především o té praxi, kterou během toho studia získáte. A ta praxe přece vůbec nemusí být z vašeho oboru, je jenom na vás, jakou si vyberete. A ač to teď bude znít hrozně .. tak dneska už má každý debil maturitu a skoro každý z té naší generace titul bc, většina už i mgr nebo ing. Takže ano samozřejmě, že titul je důležitý a samozřejmě je to něco, na co se kouká hlavně, ale pokud budete mít v životopise pouze titul a nic víc, tak to taky nebude asi úplná hitparáda, že? Tak se pojďme podívat na celou tu škálu věcí, které si při studiu dají také dělat. Upozorňuji předem, že jsem teprve druhačka, tudíž jsem toho nezažila ještě úplně tolik a studuji v Brně na MU, tudíž je můj pohled pravděpodobně hodně zkreslený tím, jaké možnosti jsou třeba u nás na univerzitě. A taky samozřejmě studuji obory, při kterých se spoustu těchto aktivit dá zvládat. Je pochopitelné, že některé obory jsou náročnější a člověk je natolik vytížený, že na nic z toho nemá čas.

Pokud jdete na vysokou do cizího města, než ve kterém jste dosud žili, pravděpodobně tam budete sami a bude potřeba si hlavně najít kamarády. Protože přiznejme si to, studovat sice budeme, ale občas se najdou chvilky, které bychom rádi strávili někde s někým nějakým relaxem, takže pokud nikoho takového mít nebudete, bude vám určitě smutno. Nejjednodušeji se samozřejmě hledají kamarádi ve spolužácích. Nějací velký kamarádi se z vás ale asi nestanou pouze při prohození pár slov na přednášce nebo na facebooku, takže co rozhodně doporučuju jsou různé akce na začátcích semestru, kde můžete spoustu spolužáků a dalších lidí potkat. Většina univerzit pořádá různé orientační týdny/dny nebo přednášky nebo seznamováky a akce pro prváky atd. Těch se rozhodně vyplatí zúčastnit se. Nejenom že potkáte spoustu svých vrstevníků a hned se vám na přednášky bude chodit líp, když si máte vedle koho sednout, ale taky spoustu starších lidí, kteří vám můžou říct různé tipy a triky, jak na který předmět/menzu/knihovnu/ubytko/hospodu/party atd. Navíc tam zažijete skutečně věci, na které budete pak vzpomínat celou vysokou a možná i zbytek života. Kromě těchto delších akcí se děje na začátku semestru a i pravidelně v jeho průběhu velká spousta party, ať už oborové, fakultní, univerzitní, meziuniverzitní a nebo prostě klasické party, na které chodí kdokoliv z města a okolí. Já třeba jsem velký milovník party a tanečních zábav a klubů, takže hned jakmile jsem si našla v Brně nějaké kamarády, kteří chodili se mnou, trajdali jsme téměř po jedné týdně (uznávám, že to je docela dost :D) a poznali obrovskou spoustu lidí. Party ale nejsou jediná možnost, také existují různé akce literárního zaměření nebo hospodské kvízy nebo koncerty a deskovky a tak.

Co rozhodně doporučuji je zapojit se do nějakého univerzitního spolku. Pokud chcete skutečně zažít takové to studium na vejšce v plné parádě, tak k tomu určitě dopomohou mimoškolní aktivity. Například naše univerzita má celou řadu studentských spolků, které povětšinou na začátcích semestrů vždy nabírají nové členy. Máme spolky, které se zaměřují na konkrétní oblasti a jsou například hlavně pro lidi stejných oborů, ale i fakultní spolky nebo mezifakultní či celouniverzitní, kam se může zapojit kdokoliv. Stačí si zjistit, kde vaše unvierzita má soupis těchto spolků, projít si jejich činnost a zkusit se zapojit. Ve spolku nejenom že poznáte další spoustu lidí, kteří se stanou vašimi kamarády, ale také se můžete zapojit do spousty zajímavých projektů a akcí a získat hlavně to cenné - praxi, která bude určitě vypadat dobře v životopise a pro vás to budou nové zkušenosti do budoucna. Já jsem se například na začátku druhého semestru přihlásila do největšího spolku u nás na MU - do Masarykovy studentské unie, která pořádá největší akce na univerzitě jako plesy, sportovní souboje, tématické přednášky, Majáles atd. Začínala jsem tam v marketingovém oddělení na pozici správy sociálních sítí a během poměrně krátké chvíle jsem se prošlapala až na vedoucí celého marketingového oddělení. Kromě toho, že tam neustále získávám spoustu zkušeností, jak funguje marketing, PR, soc. sítě, jak komunikovat s partnery, médii a navazuji různé spolupráce, jsem tam také našla ty nejlepší lidi, které beru už víc jako brněnskou rodinu než jenom kamarády. Sami uvidíte, že když si vyberete ten správný spolek, tak pro něj budete za chvíli dýchat.

Zkoušejte nové věci. Kdy jindy než na vysoké, kdy jste ještě student a máte prostor a čas zkoušet nové věci? Vejška, nové a větší město a nové možnosti jsou právě to nejlepší prostředí. Ať už budete zkoušet nové věci formou stáže, praxe či placené brigády a nebo například jenom jako návštěvník, je to fuk. Chtěli jste si vždycky vyzkoušet pracovat v nějaké firmě v kanceláři a zkusit jaké to je? Tak zkuste, jestli nenabízejí brigádu a pokud ne, tak jim napište, jestli byste k nim nemohl na stáž. Nebo třeba pracovat v nějakém klubu? Nebo jako řidič tramvaje? Připravovat dýmky? Ve velkých městech máte vážně celou řadu nabídek a kort tady v Brně, protože Brno žije především studentama, tudíž je tu pro nás hodně možností. Já jsem třeba vždycky snila o moderování v rádiu a díky studiu se mi to tento semestr podařilo, jelikož mě přijali do našeho studentského radia, kde každý týden vysílám svůj pořad. Zkušenost nová, praxe parádní, položka do životopisu. Fakt se nebojte. Čím víc toho zkusíte, tím snadněji se vám bude zjišťovat, co vás vlastně baví. Já vím, že nejsem úplně člověk, který by vám v tomhle mohl radit, ale než radu se vám spíš snažím ukázat, co se dá z mého pohledu na vejšce zažít, zkusit a dodat odvahu nebýt jenom studentem, který chodí poctivě do školy a dělá vše co má. Samozřejmě to je důležité :D Ale popravdě .. kdo z nás je/byl a bude pilným studentem, že? :D Zkrátka jde o to hlavní .. na vešjce má student tolik toho co dělat, že by byla škoda, kdybyste tím studiem jenom tak propluli a neměli na co vzpomínat. :)
 


Komentáře

1 Chloé ▲ | Web | 29. května 2018 v 11:45 | Reagovat

Ty plameňáky jsem kupovala na jednom českém eshopu, ale jsou dovezené z Německa. Takže doufám, že tady v obchodech budou co nejdříve. Příchuť je krvavý pomeranč a grep.

2 Lucka | E-mail | Web | 29. května 2018 v 14:24 | Reagovat

Takové moderování v rádiu může být zajímavá zkušenost. Určitě hezký článek, člověk by na to studium měl mít nějaké vzpomínky. Já toho trošku lituji, do školy dojíždím a nejsem na bytě, tudíž jsem jak v Jihlavě, tak i teď v Praze vždycky koukala na to, aby padla a já vyrazila co nejrychleji k domovu... Přišla jsem díky tomu o pár zážitků, to je pravda. :-)

3 Heaven | Web | 29. května 2018 v 16:53 | Reagovat

Souhlasím, že se s VŠ otevírá úplně nový svět :) Teprve končím 1. rok a můj obor mně docela baví - není to úplně na 100%, ale to nemůže být snad nikde, že? Jela jsem na seznamovací kurz, což bylo super, protože jinak bych se s nikým pořádne neseznámila, protože prostě neumím jen tak se začít bavit s cizími lidmi, i když je potkávám denně :D Není to jenom o učení, je to o potkávání lidí, zkušenostech, zážitcích :)

4 Míša Šislerová | E-mail | Web | 30. května 2018 v 14:48 | Reagovat

Já vůbec nevím, jestli naše vš poskytuje nějaké volnočasové aktivity :O Nikde jsem o ničem takovém nic neviděla. My jsme měli v prváku v zimním semestru skupinky cca po 20 lidech na přednášky, takže jsme se celkem seznámili :) Já teda na zábavy nechodím vůbec, nebaví mě to :D A snažím se mít dobrý prospěch :D Ale mám ráda tu volnost a možnosti velkého města :)

5 Molly. | E-mail | Web | 31. května 2018 v 10:35 | Reagovat

Podle mě tohle není vůbec špatný článek :) Dobrý nápad. Já jsem plánovala jít na výšku, ale bohužel se na ní ještě tak úplně necítím a uvažuji o tom, jestli tam vůbec jít. Rozhodla jsem se spíše pro další střední školu s nástavbou pro můj obor :) A uvidíme co budu chtít dělat potom :) Každopádně je super, že si tu vysokou pořádně užíváš a získáváš zkušeností :)

6 Džejní | Web | 5. června 2018 v 10:57 | Reagovat

neviem, ako sa mi podarilo za 4 roky studia na vysokej skole nic nove neskusit. mozno je to tym, ze studujem v meste, kde som vyrastala a kde byvam s rodicmi a nemala som potrebu najst si nejaku partiu kamaratov, s ktorymi by som mohla vymetat diskoteky alebo po veceroch sediet v bare. v tomto meste sa dokazem orientovat sama, viem, kde co je. pre mna je vysoka skola skoro presne taka ista ako ta stredna. az na to, ze mam horsie znamky. 360 dni z 365 som po veceroch zavreta doma a absolutne vobec sa nesocializujem. akosi som to nezvladla, skusanie novych veci nie je moja silna stranka, preto som proste zostala vo svojej komfortnej zone a nikam sa nehrabala. pre mna je vysoka skola nieco, cim si iba odkladam zaradenie sa do "dospelackeho sveta", teda do sveta povinnosti a prace. aj ked byt sama doma a na socialnych sietach vidiet, ako sa vsetci ostatni zabavaju, tiez nie je zrovna idealne. stale iba cakam, ze pride nieco, co ma donuti zmenit sa a skusat nove veci a ono to stale neprichadza. pre mna vysoka skola nie je o titule, ale o rokoch naviac bez toho, aby ma niekto nahanal, ze preco nepracujem. a tie roky sa velmi rychlo kratia a ja som rovnako bezradna a skoro rovnako bez praxe a skusenosti, ako som bola pred nastupom na vysku.

7 Anička | Web | 7. června 2018 v 8:12 | Reagovat

Já si našla školu která mě baví a je to "jen" vyšší odborná, o titul DiS. mi vůbec nejde. Jde mi o to, co studuju. Zaměřuju se také na PR a marketing médií a fakt mě to baví, jen škoda, že musím splnit i ty méně oblíbené předměty, aby mě jednou pustili k absolutoriím.

www.thewaybya.webriter.cz

8 nika | Web | 7. června 2018 v 20:32 | Reagovat

Pro mě momentálně zní jako mnohem větší strašák střední. Úplně nesnáším to, co studuju, respektive to, že studuju úplně všechno, protože to je gympl. Tak moc mě to nebaví a nemůžu se dočkat, až konečně odmaturuju a budu moct dělat něco mnohem lepšího. Chtěla bych se pohybovat kolem letectví a momentálně to jediný, co mě pohání kupředu je vidina toho, jak budu studovat obor Letový provoz a při tom dělat letušku, eh. Tak jsem zvědavá, jak mi to vyjde :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama