Jak se stát animátorem a co to obnáší?

19. června 2018 v 10:23 | neverbealone
V posledních několika letech zaznamenala práce "animátora volnočasových aktivit" obrovský bum. A jelikož už mám nějaké ty zkušenosti s touto prací za sebou, rozhodla jsem se sepsat článek, který vám tuto práci přiblíží.Kdo je to animátor volnočasových aktivit?
Nenechte se zmást, animátor v tomto případě není žádný člověk sedící u počítače, ale právě naopak. Na chytré tetičce wiki jsem vám našla krásnou definici:

".. z hlediska cestovního ruchu je animátor druh delegáta, který zajišťuje a organizuje sportovní, kulturní a další volnočasové aktivity pro turisty v dané destinaci."

Definice pěkná a vcelku vystihující, tudíž abych to ještě blíže vyvsvětlila, animátor je člověk, který pracuje pro určitý hotel/cestovní kancedlář/komplex, kde zajisťuje zábavu pro hosty/turisty. Zahrnuje to dětské, sportovní, taneční, fitness, PR aktivity, které se organizují v průběhu celého dne a večera.

Druhy animátorů
Jelikož je těch aktivit skutečně celá řada, rozdělují se animátoři do různých kategorií podle toho, které činnosti zajišťují a organizují.

- dětský animátor -> zajišťuje dětský program v miniclubu během dne, dětskou minidiskotéku večer a dětský večerní program
- sportovní animátor -> zajišťuje a organizuje veškeré sportovní aktivity a turnaje během dne (povětšinou volejbal, fotbal, ping pong, šipky, petang, vodní polo atd.)
- fitness animátor -> zajišťuje a organizuje veškeré fitness aktivity během dne (aerobic, zumba, streching, joga, aquagym atd.)
- tanečník -> bývá mezi hlavními aktéry večerních show
- DJ -> zajisťuje veškerou hudbu na všechny aktivity
- PR animátor -> zajišťuje kontakt s hosty a zjišťování zpětné vazby
- šéf animátor -> je zodpovědný za celý tým

Samozřejmě rozdělení jednotlivých typů animátorů závisí na rezortu, jelikož každý komplex si sám rozhoduje, jaké typy animátorů jsou zapotřebí a rozděluje i jednotlivé počty lidí, tudíž ve velkých resortech můžou být i vedoucí sportovních animátorů, vedoucí miniclubu, kostymérka, choreograf atd. V některých oblastech patří do animačního týmu také plavčíci, vše je dost variabilní.

Typy animací
Kromě různých druhů animátorů, se z mého hlediska také liší samotné animování. Rozhodla jsem se vytvořit dvojí dělení, první z hlediska destinace a druhé z hlediska typu resortu.

1) Animace v ČR/SVK
Se stále narůstající oblíbeností animátorů se tato práce objevila už i v České republice a na Slovensku, což jsem měla i já možnost vyzkoušet. Animace v tuzemsku je samozřejmě pro většinu z nás jednoduší, jelikož se s hosty umíme naprosto perfektně dorozumět, máme stejnou kulturu, tudíž chápeme jejich mentalitu a tak podobně. Je to také zjednodušené tím, že neodjíždíme pracovat nikam pryč, tudíž se nám nestýká a nemusíme řešit spoustu věcí jako pojištění, jinou měnu atd. Animační týmy v tuzemsku bývají také na počet lidí menší, animace bývají jednoduší a pracovní doba často kratší. S tím se ale pojí také často menší plat.

2) Animace v zahraničí
Jak jsem již zmiňovala, animace v zahraničí se zdá být poněkud složitější a náročnější z důvodu odloučení od rodiny a přátel, zvykání si na cizí jazyk (povětšinou hned několik), kolegové a hosté z různých zemí s různými mentalitami, povětšinou náročnější program, který zahrnuje jak aktivity celodenní, tak ale i večerní. Pozitiva jsou ale zase poznávání nové krajiny, lidí, učení se novýc jazyků, osamostatnění se a větší plat.

3) Animace v hotelech
Animace v hotelech je nejvíce rozšířeným typem animace, kdy animátor zajišťuje program pro hosty daného hotelu jak přes den, tak i večer prostřednictvím různých show, kvízů, her, party atd. V hotelu jste 24/7 (kromě day off 1x v týdnu) a to znamená i s vašimi hosty. Z těch se za chvíli stanou vaši kamarádi a někdo, koho znáte jako vlastní boty, jelikož pokud ho každý den po dobu 14 dnů vidíte na všech aktivitách, skutečně se s nimi zžijete.

4) Animace v aquparcích a na různých jednorázových akcích
Zde je povětšinou program méně náročný z hlediska času, jelikož nezahrnuje večerní zábavu, ale pouze aktivity přes den. Většina hostů se vám zde točí vždy na jeden den, tudíž si s nimi nestihnete vytvořit žádné pouto, ale také s nimi nemusíte trávit čas 24/7.


Jak se můžu dostat k téhle práci?
V dnešní době už jednoduše. Pokud chcete vyjet na svou první sezonu, tak rozhodně doporučuji jet raději skrze nějakou českou či slovenskou agenturu, kde sice zaplatíte za zprostředkování této práce, ale zase vám se vším na začátek poradí, pomůžou a i pokud by se objevily problémy během sezony (což věřte, že objeví :D), tak vám také musí z důvodu smlouvy pomoci. U těchto agentur se stačí zaregistrovat a počkat na vypsání castingů, kam se pojedete ukázat vašemu budoucímu zaměstnavateli z animační zahraniční agentury a když se jim budete líbit, dostanete práci. Obě tyto agentury také nabízejí i práce v ČR a na SVK.
Největší místní animační agentury:
http://www.prostaff.cz/
http://www.animationpoint.cz/

Pokud už chcete vyjet na svou několikátou sezonu je určitě fajn si najít nějakou zahraniční agenturu a zkusit jet animovat přímo přes ní, jelikož tam už nebudete muset platit zprostředkovatelský poplatek. Těchto agentur je celá řada, stačí vyhledat na internetu podle toho, do jaké země chcete vycestovat.

Další možností je jet animovat skrze cestovní agenturu, která si zajišťuje animátory pro své hotely, kam jezdí jejich klientela. To znamená, že můžete animovat u moře pro české nebo slovenské hosty a nemuset se tak strachovat kvůli vaší angličtině. Tuto možnost nabízí třeba Hydrotour, Alexandria, FiroTour, Čedok, Neckermann a spoustu další.

Co mě čeká na castingu?
Castingy jsou nejtypičtější formou, jak agentury získávají své animátory. Vypisují se povětšinou v prosinci či lednu a i během zimy a jara probíhají. To znamená, že pokud chcete být animátorem a mít dobrou pozici, je potřeba to začít řešit dost dopředu před létem. Jsou však pak i možnosti vyjet těsně před sezonou na ASAP pozice. Na castingu se povětšinou představí daná cestovní/animační agentura a poté ta zahraničí agentura, pro kterou budete pracovat. Následuje představení se vás samých, buďto přede všemi na mikrofon a nebo osobní pohovor přímo se zaměstnavatelem. Záleží kam se hlásite, buďto v češtine a nebo pokud do zahraničí tak v angličtině a popřípadě nějakém vašem dalším jazyce. Nejčastěji se ptají, proč bys chtěl být animátorem, na jak dlouho můžeš odjet a nebo dávají přímo situace, které člověk musí nějak "vyřešit". Součástí castingu je i nějaká pohybová aktivita, nejčastěji nějaký klubový tanec, který si párkrát ukážete a pak zatancujete, aby viděli, zdali se umíte i trochu hýbat nebo ne.

Jaký je plat animátora?
Opět se to hodně liší podle destinace. V ČR a na SVK se začíná na zhruba 400 euro měsíčně, v zahraniční třeba v Řecku zhruba 450-500 euro. Šéf animátoři mají poté mnohem více měsíčně, nejlépe placení animátoři jsou ve Španělsku, kde si i jako začátečník můžete vydělat až 800-900 euro měsíčně. Povětšinou platí, že stravu a ubytování máte hrazenou. Mzda se liší hlavně podle zkušeností, šikovnosti a jazykové vybavenosti.

Na jak dlouho musím odjet?
V ČR a na Slovensku se animuje povětšinou 2 měsíce přes hlavní letní prázdniny a nebo poté v zimní sezoně na 3 měsíce. V zahraničí chtějí nejčastěji 3 měsíce nejméně, nejlépe 6 měsíců, to znamená odanimovat celou sezonu, která začíná v květnu a končí v říjnu. Musím říct, že ten čas je povětšinou největší problém, protože pokud skutečně nemůžete na ty 3-4 měsíce, tak s tím spousta agentur má problém a vezme místo vás raději někoho jiného.

Co je na této práci nejtěžší?
Opět záleží, kam pojedete animovat, ale pokud budete brát tu "klasickou" animaci v hotelu v zahraničí, tak nejtěžší je určitě to prvnotní aklimatizování, to znamená zvyknout si na mluvu v cízím jazyce, na nové lidi a hlavně na úplně jiný způsob života. Animátor především na začátku sezony málo spí, jelikož je potřeba nacvičovat večerní programy a to kolikrát zabere i celou noc, je pořád na sluníčku, což je také hodně únavné, musí být pořád energický a usměvavý, na všechny milý a ne vždy je to úplně jednoduché. Já z osobní zkušenosti musím říct, že tato práce rozhodně není žádná dovolená u moře, ale pořádná makačka, na což musí být člověk připravený.

Co je na této práci nejlepší?
Je to zábava. V podstatě se nonstop bavíte buďto s hosty nebo se svými kolegy či dalšími lidmi z hotelu. Procvičíte si angličtinu a třeba se naučíte i další jazyk. Jste u moře nebo k němu máte alespoň blízko. Jste populární, jelikož každý se chce kamarádit s animátorem. Získáte kontakty po celé Evropě, možná i po celém světě. Získáte spoustu zkušeností a zjistíte své limity, často překonáte sami sebe. A navíc .. získáte zážitky na celý život.

Já si vždycky přála zkusit práci animátora a v létě po střední se mi to podařilo. Trvalo to dva castingy než mě vzali, ale nakonec jsem vyrazila na 3 měsíce do Itálie. Bohužel jsem chytila špatnému šéf animátora a po měsíci jsem se vracela domů. Chtíč dělat tuto práci jsem však nezahnala a tak jsem na druhou půlku léta vyrazila pracovat do aquaparku na jižní Moravu, kde jsem se našla. Skvělý kolektiv, prostředí, aktivity co mě bavili a tam jsem se do téhle práce zamilovala. Proto jsem do stejného komplexu jela i o rok později a to tentokrát už jako šéf animátor. Užila jsem si další skvělé léto. Po dvou animačních létech neváhám a budu chtít jet znova. Toto léto však nemůžu z důvodu školní praxe a ani nevíte, jak mě to mrzí. Příští rok mám však v plánu vyjet někam do zahraničí a zkusit si další způsob animace skrz cestovku. Tudíž pokud jste rádi středem pozornosti, rádi děláte zábavu pro lidi, chcete poznat nová místa, lidi, kulturu, jazyk, tak určitě vyražte pracovat jako animátor, protože je to ta nejlepší práce vůbec. :)
 


Komentáře

1 Lucka | E-mail | Web | 19. června 2018 v 12:57 | Reagovat

Hezky napsané, rozhodně bych ráda dodala, že tahle práce rozhodně není pro introverta nebo člověka, který nerad organizuje. Tady má na starosti volný čas hostů a ten musí být propracovaný, pokud se budou chtít programu účastnit. :-) Já studovala CR, takže tohle jsme probírali hodně podrobně. Je to vcelku snadný způsob, jak se dostat do ciziny, něco málo si vydělat, ale hlavně získat zkušenosti, a to nejen jazykové. :-)

2 M. | Web | 19. června 2018 v 14:59 | Reagovat

Ono mi to už docela problémy způsobuje, ale fakt se snažím překonat to, protože je to asi jediný způsob.

Hezký článek, zrovna včera sestřenka dost vážně řekla "Tak co, pojedeme spolu někdy jako animátorky na ten Rhodos?" a já na ní koukala že je vtipná, až po chvilce mi došlo, že si srandu nedělá, takže prý až dostudujeme, jedeme na Rhodos. :D

3 Tereza Outcry | Web | 19. června 2018 v 17:55 | Reagovat

Taky jsem dělala animátorku - 3 roky. Jen pro děti, ale bylo to super. :-)

4 Chloé ▲ | Web | 19. června 2018 v 18:03 | Reagovat

Páni jsi dobrá. To já bych to asi nedala, protože jsem introvert :D ale určitě je to fajn a zábavné.

5 Anička | Web | 20. června 2018 v 11:50 | Reagovat

Krásně si to zpracovala! :) Na dovolených jsme animátory vždycky měli a bylo to super :D Nejlepší to bylo v Karibiku, tak měli místní animátory.

www.thewaybya.webriter.cz

6 Lux | Web | 21. června 2018 v 16:13 | Reagovat

Super zkušenost! Prvním animátorem pro mě byl Johnny z Hříšného tance :D Sama jsem zvažovala, že bych se pár měsíců takhle vyblbla, ale vždy to nakonec vyhraje dětský tábor. Vedoucí jsou také animátoři, ale zároveň i kamarádi, a trošku i rodiče :)

7 Molly. | E-mail | Web | 22. června 2018 v 18:26 | Reagovat

Je to super článek, který motivuje i lidi k tomu vyzkoušet něco nového. Upřímně já to asi nebudu, zní to sice lákavě ale já nejsem takový ten typ co něco pořád vymýšlí a má plno nápadů a už vůbec bych nedokázala řídit někoho 24/7 nějakou aktivitou co já vymyslím :D Slušně řečeno, taková práce není pro mě :D

8 Adela | Web | 23. června 2018 v 13:35 | Reagovat

Mně přijde super být animátorem hlavně to, že se třeba dostaneš do jiné země, poznáš nové lidi a hlavně ta zkušenost ti zůstane navždy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama